פיקוח ושליטה, אונס ופורנוגרפיה


תמונה זו צולמה במחנה הריכוז בגונדר שבאתיופיה על ידי הצלם המפורסם זיו קורן. כנראה, התמונה היא חלק מסדרה של תמונות שצולמו שם, במסגרת סיור שאורגן ע"י הסוכנות היהודית לצורכי שיווק ופרסום עצמי. הביטו נא שוב על התמונה, שהופצה ללא טשטוש ברשת החברתית פייסבוק. כמו כל דבר ברשת, היא התגלגלה לקיר בפרופיל שלי בפייסבוק אתמול אחר הצהריים. לכאורה, תמונה אמנותית, וכך נתפרשה בתחילה ע"י הציבור ברשת. אבל במבט נוסף אפשר לראות שזו תמונה קפואה, תרתי משמע, למה שאנחנו כותבים עליו במשך שנתיים בבלוג שלנו: פיקוח ושליטה ביורוקראטי, שבאמצעותו עושים החפצה, דה-הומניזציה ואונס נפשם של יוצאי אתיופיה. במקרה שלפנינו הדבר נעשה עוד במחנה העקורים בגונדר בחסות הסוכנות היהודית וגרורותיה השונות.

הביטו שוב על התמונה: היא יכולה להיות אמא שלכם, דודה שלכם, אחותכם הגדולה או אולי הקטנה, אולי אתם מכירים אותה. לא, היא לא התפשטה כדי לספק את צרכיו "האמנותיים"(?) של זיו קורן; היא לא החליטה להתערטל במקווה. לא, היא לא דוגמנית ולא שילמו לה על יום 'צילום אמנותי'. לא, היא לא עבריינית ולא נתבעה על התערטלות במקומות ציבוריים וקדושים. האמת היא, שתמונה אינטימית זו צולמה באונס והפכה לנחלת הכלל, ציבורית לכל רואה. לא, זאת לא היא שהחליטה להעלות את התמונה ה"אמנותית", כדי שיעשו לה "לייק" ברשת החברתית, אולי אפילו אין לה פייסבוק (?) אבל, אולי אתם מכירים אותה, אולי היא אמא, אחות, דודה של מישהו מכם? אנחנו נשמח לקבל עליה פרטים, כדי שייעשה עימה צדק.

הביטו שוב על התמונה. בלי טשטוש, העיניים מדברות חוסר אונים; הן שואלות: "מה זה צריך להיות, מי זה הפרנג' הזה שמרשה לעצמו להיכנס למקום מקודש, כשאני ערומה. איך הוא מעז לחלל אותי עם המצלמה הזו?" והאישה הלבושה עונה: "אני לא אחראית לזה, אין לי שליטה על זה, זה הרב שאחראי עלינו, הורה לצלם אותך- זה למטרות טובות".

חשוב להבהיר- כדי לצלם תמונה כזו במחנה הפליטים בגונדר, חייבים הוראה מפורשת מגבוה. אנחנו מכירים את המחנה, זהו מחנה מאובטח ע"י חמושים שכורים, שמרשים להיכנס למתחם רק באישור קב"ט. להסתובב ולצלם במקווה, דרושה הוראה מאלוהים. במקרה זה, האלוהים הוא הרב מנחם וולדמן.

הביטו שוב על התמונה. זו רק תמונה אחת, שאומרת הרבה על האופן שבו הסוכנות היהודית והרב וולדמן, בעל מכון הגיור במחנה הפליטים גונדר, המסונף ל'מכון שבות' שבראשותו, חושבים על הא/נשים האלה: הם א/נשים ללא חופש בחירה, הם רכוש הסוכנות היהודית. לכן, אפשר לצלם אותם, גם בעירום, גם במקווה, כדי לשווק את הסוכנות היהודית. גן חיות כלואות, שבו לחיות אין שום זכות, נתונים לחסדי המאלפים כמו מריונטות. מעניין מה יהיה אחרי שיגיעו לגן החיות המאולפות למחצה- מרכז הקליטה.

הביטו שוב על התמונה. תמונה זו היא קצה קצהו של תמונה גדולה יותר- בגן החיות המאולפות, מרכז הכליאה והפיקוח, קשה אפילו יותר. שם יש יותר מאלפים משוכללים ופחות חופש לבחור- תשאלו את הוותיקים. עכשיו אני רוצה לשאול: איך אישה אנוסה זו אמורה להביט עליכם בחזרה? האם אי פעם יהיה לה את הכוח הנפשי להיות שוב בת חורין? שאלה גדולה.

הביטו שוב על התמונה. היא מייצגת אונס ומסחור הנפש האתיופית ע"י הסוכנות היהודית והרב מנחם וולדמן, נשיא 'מכון שבות', שהוא מוסד ותעשייה לגיור האתיופים, שמכונים בידי הפרנג'ים 'פלשמורה'. הביטו שוב על התמונה. תמונה זו נמכרת ע"י הצלם לכל המרבה במחיר: אנחנו יודעים על עותק אחד שבו הוצגה ונמכרה עבור אלפי דולרים, אך אין לנו מושג עוד כמה עותקים נמכרו באותו האופן.

הביטו שוב על התמונה. אין לנו כל עניין לשאול אם מדובר במקווה העונה להלכה היהודית, אלא האם כל מה שנעשה בגונדר, במסווה של תעשיית הדת, הוא יהודי ומוסרי. מעניין, שיש כאן תעשייה שלמה בחסותו של התעשיין הרב מנחם וולדמן, כאשר בכלל יש ספק לגבי יהדותם של יהודי אתיופיה גם אחרי הגיור. יכול להיות שהתעשיין בעצמו לא בטוח במוצרים שלו? אחרת אין לנו שום הסבר לתופעה המבישה שמשתקפת בתמונת הפאפארצי הפורנוגרפית של האמן זיו קורן.

הביטו שוב על התמונה. אין עוד מה להגיד עליה. אלה בדיוק המצבים בהם נגמרות המילים, נגמרים המשפטים, מפסיקים לדבר על פי כללי דקדוק מקובלים ומתחילים לקלל: אז כוסאמכום, בני בליעל! שנפשכם תישרף בגיהינום ותתגלגל לעולם כחתולה לבנה, ותדרסו שוב על ידי 4 משאיות עמוסות לעייפה.

אודות YES

YES: YOUNG ETHIOPIAN STUDENTS was founded by 7 Ethiopian Israeli students who came to the conclusion that to think radically is the only way to make real social CHANGE and progress in our community. The aim of this group is to share knowledge and ideas in various fields; to be a platform and encouragement for critical thinking; to find ways to make Real integration - in a respectably and authentic way - to the Israeli society; to enable creativity; and to take initiatives instead of accepting being a marginalized group. We strongly believe that as our parents did, so can we make a real CHANGE for the generations to come. YES הוקמה על ידי 7 סטודנטים ישראלים ממוצא אתיופי, שהגיעו למסקנה כי חשיבה ביקורתית היא הדרך היחידה לשינוי וצמיחה חברתית. לקבוצה מספר מטרות: שיתוף ידע ורעיונות מתחומים שונים; להוות פלטפורמה לעידוד חשיבה ביקורתית; לחפש דרכים לאינטגרציה - בצורה מכבדת ואותנטית - לחברה בישראל; לאפשר יצירתיות בקרבנו; ויותר מכל, לקחת יוזמות במקום לקבל את השוליות כגזרה משמים. אנו מאמינים כי כשם שהורינו עשו, כך גם אנו נוכל לעשות שינוי אמיתי לטובת הדורות הבאים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה אוריינטליזם, אתוס הצלה ציוני, בני זנונים, גזענות, גזענות בישראל, גזענות ממסדית, הזוועה הזוועה, זלזול באתיופים, נשים אתיופיות, פאשיזם יהודי, פאשיזם רבני, פוליטיקה, קולוניאליזם, קליטת עולי אתיופיה, תקשורת חזירית, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

99 תגובות על פיקוח ושליטה, אונס ופורנוגרפיה

 1. sdsds הגיב:

  המצולמת נכנסת לקטגוריה של אתיופית אין לה שם ואין לה זהות. לכל איש יש שם זה לא חל על יהודים יוצא אתיופה.

 2. sisco הגיב:

  מאיפה החוצפה הזאת לצלם משהי בעירום מבלי לשאול להסכמת ועוד לפרסם את זה באינטרנט.
  רק בישראל הממשלה והאזרחים מסתכלים על תושבי אפריקה בהתנשאות ובזלזול כמו שהאירופאים
  התייחסו אליהם במאה ה-19,האירופאים החילו להיגמל מהתופעה ורק בישראל היא ממשיכה לגדול
  ולצבור תנופה.

  • מומו ורבע הגיב:

   רק בישראל. נכון!

  • ענת הגיב:

   אין לי כל בעיה עם תמונות עירום, אבל בכלל חוצפה שנתנו לו להיכנס לשם עם מצלמה. זה טקס סופר אינטימי!
   והוא אפילו לא קולט למה הוא צריך להתנצל.

  • יניב הגיב:

   הצילום בושה והכותרת עוד יותר מזוועה…מחנה ריכוז!!!??? משהוא השתגע מחנה ריכוז לא היה לכם שם אחר….

   • YES הגיב:

    ליניב,
    בוא בבקשה לא נבכה ביחד – יאללללה?

    It won't be easy
    You'll think it strange
    When I try to explain how I feel
    That I still need your love
    After ll that I've done
    You won't believe me
    All you will see
    Is a girl you once knew
    Although she's dressd up to the nines
    At sixes and sevens with you

    I had to let it happen
    I had to change
    Couldn't stay all my life down at heel
    Looking out of the window
    Staying out of the sun
    So I chose freedom
    Running around trying everything new
    But nothing impressed me at all
    I never expected it too

    Don't cry for me Argentina
    The truth is I never left you
    All through my wild days
    My mad existence
    I kept my promise
    Don't keep your distance

    And as for fortune and as for fame
    I never invited them in
    Though it seemed to the world
    They were all I desired
    They are illusions
    They're not the solutions
    They promise to be
    The answer was here all the time
    I love you and hope you love me

    Don't cry for me Argentina

    Don't cry for me Argentina
    The truth is I never left you
    All through my wild days
    My mad existence
    I kept my promise
    Don't keep your distance

    Have I said to much?
    There's nothing more I can think of to say to you
    But all you have to do
    Is look at me to know
    That every word is true

   • YES הגיב:

    יניב, לא הבנו את הזעזוע שלך, יכול להיות שלא שמענו על בלעדיות של מילים מסוימות למישהו, משהו? נשמח לשמוע על כך. כמו כן, נשמח לקבל הצעה למילים חלופיות שיתארו את ההרגשה הסובייקטיבית שלנו למצב שיש בגונדר: איך הייתה מגדיר מקום מגודר שבו מרכזים פליטים במשך שנים, עד שיחליטו איך פותרים את הבעיה שיצרו?

 3. bebe הגיב:

  יש להעמיד לדין את הצלם הזה מבחינתי הוא אנס !!

 4. חנן כהן הגיב:

  נורא מכעיס.

  אני חושב שכדאי למקד את הזעם למי שמגיע לו.

  לסוכנות היהודית יש דף פייסבוק. אפשר לברר איתם את העניין.

  https://www.facebook.com/hasochnut?sk=wall

  • מיכל הגיב:

   לא רק הסוכנות היהודית, אני חושבת שהיה ראוי שגם הצלם יגלה רגישות ולא יצלם את התמונה כפי שהיא צולמה. ניתן היה לצלם לגמרי אחרתובטח שלא לפרסם אותה עם הפנים חשופות !

   • ענת הגיב:

    התמונה הזאת לא לעניין גם בלי שיראו פנים.
    אם הבחורה בתמונה לא הסכימה שגבר זר יצלם אותה בלי שום לחץ עליה זאת חדירה איומה לפרטיות.

 5. פיינד ביז הגיב:

  פשוט מזעזע!! תודה רבה שאתם מביאים את הזוית האחרת ולא כפי שמציירים לנו אותה!!

  המשיכו כך אני אחזור לקרוא בבלוג שוב ושוב.

 6. idan הגיב:

  חזק ביותר. שיתפתי.

 7. אפרת הגיב:

  אין מילים. פשוט לא להאמין שזה קורה! תודה לכם YES על הפוסט החשוב הזה. הלוואי שיהיה אפשר לתבוע מישהו על החרפה הזאת ושמישהו כבר ישלם את המחיר של ההשפלה שחווים יוצאי אתיופיה.

 8. danni הגיב:

  זיו קורן צלם בינוני, וגם תמונה מציצנית מהסוג הזה לא תעלה אותו מעל לבינוניות המיוחצנת שהוא מדשדש בה.
  אבל האחריות לביזיון היא לא שלו, הוא מבחינתו מילא את שליחותו העיתונאית והביא לידיעת הציבור את המציאות המכוערת שניכפית על השוהים במחנה בגונדר, וזה דבר חשוב.
  מי שנתן לו את הרשות להכנס ולצלם את האישה הערומה ללא אישורה, הוא הדגנרט שצריך לתת את הדין על מעשיו.

  • YES הגיב:

   ל"דני דין",

   אתה טועה מאוד ממספר סיבות. ראשית, על עניין האחריות נכתב במפורש בגוף הטקסט – האחריות היא גם של האחראים במחנה הריכוז בגונדר וגם של זיו קורן. שנית, איננו מכירים את הצלם, אבל הוא נחשב לצלם חשוב. שלישית, בגוף הטקסט נאמר כי זיו שם בקיר שלו בפייסבוק את התמונה – זה חטא על פשע – רביעית, הוא גם מוכר את התמונה – נאמר לנו שהיא הוצגה למכירה במחיר 2500$ – אז יש לו הרבה חלק בעניין – הוא לא סתם איש שעושה מה שאומרים לו – הוא אמןוכנראה גם מוערך – אז בבקשה ממך אל תגמד את מעשיו. דבר אחרון, גם הכתב דני אדינו אבבה שהה בעבר בגונדר מלווה בצלם, והצלם שלו גם הציג תמונות סלקטיביות, בדיוק כמו הכתב עצמו – שנועדו לשרת את המערכת הישראלית, התמונות התמקדו על קעקועי צלב – כנראה להמחיש את הזרות של השוהים בגונדר עם ישראל והיהדות – אבל בשום מקום אנשים לא מציגים את נקודת המבט של הגרים במחנה הריכוז – את הקושי, את התעוקה הנפשית של השוהים שם ואת הניצול שלהם בידי אנשי צוות מחנה הריכוז – לאתיופים כפי שכתבנו בבלוג כאן – חסר עיתונאים רציניים, לא רק כאלה שלא צריך לערוך את העברית שלהם, אלא שעושים את מה שראוי שעיתונאי ייעשה – יהיה שופר לבני-אדם ובעיקר ישמור על צלמם וגם יספר את סיפורם.

 9. צופה מהצד הגיב:

  אחרי טראומה כזו, צריך הסבר נוסף להתנהגויות האב-נורמאליות בקרב עולים חדשים בשנים הראשונות שלהם בארץ: מדוע אנשים תולים את עצמם, נופלים מרבי קומות, מתאבדים? מדוע הם רוצחים את האהובים להם?

  עצוב.

 10. אני הגיב:

  מעניין איך היה מרגיש זיו קורן אם היו מצלמים את גלית גוטמן אשתו הדוגמנית כשהיא מתלבשת לקראת תצוגת אופנה, והיו מציגים זאת כצילום אומנותי ? מעניין אם גם אז ההפצה בפייסבוק והלייקים הייתה נראית לו כחלק ממעשה אומנות.

  • Tsipi הגיב:

   גם הגישה הזאת של איך גבר כזה או אחר היה מרגיש לו היו עושים את זה לאישה "שלו" מחפיצה נשים. אנחנו לא הרכוש של אף אחד, וחיזוק הפטריארכליות באופן הזה לא תורם לאף אחת, על אחת כמה וכמה לנשים שגם ככה באות ממגזרים מדוכאים.

  • יעלה הגיב:

   למה את אשתו? אותו בעירום במקלחת. ומשתפים בפייסבוק. חוצפה.

   • אני הגיב:

    אין לי ויכוח איתך על היותן של נשים שייכות למגזרים מדוכאים מעצם היותן נשים. אבל, שימי לב כיצד זיו קורן המחיש לנו שגם כאן קיימת חלוקה בין נשים שלהן יש זכויות על גופן, שהן זכאיות לצנעת הפרט ולכבוד. ולעומתן יש נשים שכל הזכויות הללו לא נוגעות להן. אגב, זיו קורן הוא לא הראשון ולא האחרון שיגיע חמוש במצלמה למקומות מסויימים בעולם וירשה לעצמו לצלם כאילו אין מחר וכאילו מי שעומדות מולו הן אינן בני אדם שיש להן דבר או חצי דבר לומר על התיעוד הפולשני הזה. כשמזכירים לזיו קורן או לצלמים אחרים שבמקום האשה יכולה הייתה להיות שם אישתו או אחותו או אימו לפתע נקודת המבט משתנה, ומתקבלת פרופורציה אחרת. אז האובייקט המצולם מקבל סוג של אינוש. לאשה "שלי" זה מעשה שלא יעשה! אבל, לאחרות, רחוקות, חסרות קול, זהו תיעוד דקומנטרי ממדרגה ראשונה שעושה שירות לחברה בלה בלה בלה.

 11. אסתר הרצוג הגיב:

  בתקופת עבודת השדה שלי במרכז הקליטה באור-עקיבא (בשנים 84-85) סיפרו לי עולות מאתיופיה כי הרבנים היו נכנסים למקווה (כחלק מהליך ה"גיור" שלהן בארץ) לוודא שהטבילה נעשתה כהלכה.

  • YES הגיב:

   שלום רב פרופ' הרצוג,

   אנחנו שמחים לראות שאת כאן. בעניין שהזכרת, תופעה זו מדאיגה מאוד. את מזכירה עניין של מציצנות מינית, אבל לנו אף נודע לפני כשנה על איש אחד, מהסוכנות, פרנג', ששילם במקרה אחד כסף לעולה חדשה, צעירה עם ילדים, תמורת אתנן. אין לנו מה לעשות עם עניין זה, כי מי שגילתה לנו, עובדת במרכז קליטה, פוחדת לחשוף זאת.

   יוצאי אתיופיה, אלה שבתוך מרכז הקליטה ואלה שמחוץ, כבולים בשלשלאות הביורוקרטיה ובשיא החוצפה עוד טוענים כי יש לנו "בעיות קליטה". ועצוב לנו לדעת שיש לנו כוח מועט, כי הרי את הדברים האלה כבר פרסמת בשנות ה-80, וחזרת עליהם גם כיום, ובכל זאת עולם כמנהגו נוהג – אנחנו פשוט "שדה המחיה" של מערכות הקליטה, כלשונך.

   אולי מרד הוא הפתרון? אנחנו כבר לא יודעים מה לחשוב.

   יש לך עצה להשיא לנו, מתוך פרספקטיבה של זמן והיכרותך עם הרעה החולה ששמה ביורוקרטיה?

   • דניאל ר הגיב:

    למצוא את הבחורה ולהגיש תביעה אזרחית, ולהשקיע את הכסף בהעלאת הפלאשמורה או לבנות להם מגורים ראויים שםת מה שנראה לכם.

   • מירב הגיב:

    הייתי באתיופיה לפני 7 שנים. גם במחנה בגונדר וכבר אז שמעתי על מיקרים כאלה. כפרנג'ית,הטיול לאתיופיה חידד אצלי המון דברים ביחס לקליטה.אחד מהם הוא שזו תעשיה שלמה.ויש אינטרסים רבים להשאיר עוד ועוד יהודים באתיופיה כדי שזרם הדולרים לא יפסק. המחנה בגונדר יצר עוד הרבה בעיות מלבד מנגנוני שליטה של לבנים כמו במקרה הגיור. המזון היה מחולק לנשים ולילדים בניפרד. ולגברים בניפרד. הסבירו לנו שזה נועד למנוע מהגברים לאכול את כל האוכל (כי ככה נהוג)… השעמום והבטלה בהמתנה.הניתןק מחיי הכפר והמעבר לעיר,לחיים חסרי מעש לתקופה לא ידועה שמתארכת ומתארכת כי לא רוצים שהכסף האמריקאי יפסק. אני לא חושבת שדילגו על טעות אחת בקליטה הזו. ההפסד כולו שלנו…

 12. YES הגיב:

  מצ"ב התייחסות בתקשורת הכללית למקרה, מאת ישראל אדנה יסמני ולי-אור אברבך.
  http://www.feeder.co.il/article-a-photo-of-ethiopian-woman-triggered-a-dispute-on-facebook-1000724402

 13. וחש אסנת הגיב:

  זהו מעשה שלא יעשה!!! אולי חשבו אם חשבו שלאשה אתיופית אין זכות על גופה?
  דבר נוסף שהפריע לי שכתבת ב"מחנה הריכוז",אפשר היה להשתמש במילים אחרות,לא!?

 14. פינגבאק: זעם חוצה תרבויות על פרסום תמונה של אתיופית עירומה בפייסבוק | חורים ברשת

 15. Orith הגיב:

  This happens not only in Israel. The western colonization is still alive and is expressed through images, which is the most powerful propaganda system and business . It affects politics, media, photojournalists, newspapers, money-makers, critics. The civil society should be aware and alerted as you are doing in this page. They are all to be blamed but I blame first of all the photographers who don't have the courage not take a picture like these (linked below) which won the World Press Photo in 2009.

  http://colinpantall.blogspot.com/2010/02/world-press-photo-winners.html

  World Press Photo 2009

  Farah Abdi Warsameh (Somalia) – General News: 2º prize series

 16. itamars הגיב:

  yes,
  אתה יודע שגם אתה אנס? אנס של מילים.
  יש דרך מאוד קלה ליצור באזז : לתאר אירועים במילים יותר גדולות מאשר האירוע עצמו, וזה בדיוק מה שאתה עושה.
  זה בהחלט עוול לצלם אישה עירומה ללא רשותה ולפרסם את התמונה, אך זה לא אונס. אולי תשאל אישה שנאנסה אם החוויות זהות.
  באותה הזדמנות, תלך ליד ושם ותנסה לברר את המשמעות המילים "מחנה ריכוז".

  נראה שאתה רוצה להעביר כאן נקודות חשובות, אבל הדרך כ"כ פוגענית ולא הוגנת – עד שהמסר שלך בכלל לא עובר.

  הדברים היחידים שקלטתי מהפוסט הזה :
  -ראית יותר מדי את הפרסומת של old spice
  -עשית שימוש מגעיל במילים קשות.

  חוץ מזה לא הועבר שום מסר, וחבל.

  • צופה מהצד הגיב:

   itamars,

   זו לא תחרות או השוואה בין חוויות של נאנסים. ומי נתן לך בלעדיות על שימוש במילים "מחנה" ו "ריכוז", מותר לחשוב שמה שיש במחנה גונדר זה "מחנה ריכוז"? זה מעלה אצלך חוויות אישיות מאירופה, או אולי כמו בבמילה "אונס" את מנסה להשוות בין חוויות? בכלל, את יודעת מה זה אונס? מהו המדד שלך להשוואה?

   חוץ מזה, הייתי ביד ושם… אכן, זוועה זוועה! מעבר ליכולת האדם לתרגם חוויה בשפת האדם. אבל גם מה שקורה במחנה גונדר ואונס הא/נשים כמו שכתוב בפוסט, הוא זוועה בלתי ניתן לתיאור מילולי.

   את יודעת מה? בטח לא תביני, בשביל זה את צריכה להשתחרר "מהמחשבה הלבנה" שלך.

  • YES הגיב:

   איתמרס,
   אולי נדמה לך שהמסר לא עבר. הוא עבר ועוד איך, אחרת מדוע טרחת להגיע? אני אענה לך בלשונו של פרופ' נורמן פינקלשטיין, המבקר הגדול במניפולציה והניכוס של זכר השואה, שעושה ישראל וייהודים בכלל (הוא עצמו בן של ניצולי שואה): דמעות התנין שלך על המונחים שציינת מעניינים לי את התחת – כי הכול זה רק בראש לך – אתה מוציא דברים מתוך ההקשר שלהם – תנסה לדמיין מחנה ריכוז שלא קשור למה שלמדת בשיעורי האתוס הציוני.

   • NO הגיב:

    נורמן פינקלשטיין הוא עוכר ישראל מדרגה ראשונה איפשהו בין אחמידניג'ד לנסראלה
    בלי קשר לטיעונים שלך שנראים מוצדקים
    אם אתה מתכנן לגור במדינת היהודים בלי להיות מתחסד דו פרצופי, רצוי שלא תצטט את רפש האדם הזה.

 17. itamars הגיב:

  צופה מהצד,
  אין פה תחרות ואין סיבה לפנות אלי אישית, בסך הכל דיברתי על המשמעות של השפה העברית.
  המשמעות המקובלת למילה "אונס" בעברית היא בעילה בכפיה. זה לא מה שעבר על הגברת בתמונה, וכלן נעשה כאן שימוש לא צודק במילה. יש פה זילות וחוסר כבוד לנשים (וגברים) שכן נאנסו.

  מה הקשר ל"מחשבה לבנה" ?! מדובר פה על משמעויות של מילים : לצלם אישה עירומה ללא רשותה זה לא אונס ומה שמתרחש במרכזים של אפריקה זה לא מחנות ריכוז.

  (אם היית יודע עברית, אז גם היית יודע שאיתמר הוא שם של גבר)

  • YES הגיב:

   איתמרס,
   בחיאת דינק – תעזוב אותנו בשקט, במיוחד אם אתה לא בקיא בענייני לשון עברית. לך ל"אבן שושן", הוא עשוי להנהיר לך פירוש המילה "אונס", שגם טובה לעניין שימוש במין כפוי. אלוהים ישמור, זו ממש משימה בלתי אפשרית לחנך פרנג'ים כמוך. טוב, אני מתנחם בעובדה שעדיין לא אמרת לנו להגיד תודה לצלם זיו קורן על כך שהוא מפרסם את יוצאי אתיופיה.

   ודבר אחרון,
   אם היית מצוי בענייני געז, שפת הקודש של יהודי אתיופיה, היית יודע שאיתמר הוא גם שם לנקבה. ומה קרה, אז הוא חשב שאתה אישה – אתה חסיד של תבניות מגדריות?

  • שירה הגיב:

   סליחה, אבל אונס לא קשור רק למין. לאנוס מישהו לעשות משהו הוא לאלץ אותו לעשות משהו בניגוד לרצונו. במובן הזה, התמונה הזו בהחלט עשויה לייצג אונס. הרי זו לא הייתה בחירתה והיא לא רצתה שיצלמו אותה כך, לפיכך אנסו אותה להצטלם כך. אין כאן שום זילות של המושג, אם מבינים נכון את המושג "אונס", אבל יתרה מזו: כחובבת גדולה של השפה העברית, אני חשה שאתה, איתמרס, נטפל לקטנות ומתעסק בזוטות קטנוניות להחריד במקום להתמקד במה שבאמת חשוב כאן, בפוסט המטריד הזה.
   אם מישהו מחליק ושובר את הראש לידך, אני ממש מקווה שאתה לא עוצר כדי להסביר לו שהוא "החליק" ולא "התחלק", כי ממש חשוב לדסקס על עברית תקנית ברגע כזה.

 18. אריאל הגיב:

  צריך לתבוע אותו על תמונה כזאת

 19. איתי הגיב:

  במסגרת הצילום הזה והרעש סביבו, זיו קורן יצר יותר מודעות למצב במחנה הריכוז בגונדר ממה שכלל נציגי העדה עשו מאז שנות ה-90 ועד היום. רק על זה מגיע לו פוליצר.

  • YES הגיב:

   איתי,
   מה אתה מקשקש. אם זיו קורן היה מבין את ההיסטוריה של הביקורת על הביורוקרטיה ועולי אתיופיה הוא לא היה משתף פעולה עם גורמים אלה, אולם תחת זאת, הוא בחר דווקא להרוויח מתמונה – מטבע עובר לסוחר הוא עשה ממנה. אז אל תבלבל לנו במוח.

 20. אשה הגיב:

  אכן השימוש בצמד המלים "מחנה ריכוז" הוא קצת בעייתי בלשון המעטה. צילום של אשה עירומה בלי רשותה ופירסום התמונה בפומבי, הוא בהחלט מעשה של השפלה וניצול מיניים, לא אונס פיזי, אבל אונס הנפש (מה שקורה גם באונס פיזי, ובהטרדה מינית ובכל טווח הניצול המיני). זו הפעלת כוח. זה שימוש נצלני באשה, ופלישה לפרטיות הגוף שלה.

 21. גליה הגיב:

  אפשר גם לפנות לזיו קורן כאן –
  http://www.facebook.com/zivkorenphoto?sk=wall

 22. itamars הגיב:

  סחטיין על קבלת הביקורת ורמת הדיון העינייני, נהנתי מכל רגע, עוד תגיע רחוק.

 23. לילי הגיב:

  השימוש במילה "מחנה ריכוז" מיותר. חבל שאינך מבין זאת.

 24. זיו קורן הגיב:

  הפרויקט על בני הפלשמורה צולם בשנת 2005 על פני מספר שבועות באתיופיה והמשיך גם בארץ. המטרה הייתה להראות את הקשיים העומדים בפני בני העדה בשגרת היום, במצוקה הכלכלית, בצפייה הארוכה למסע לארץ ישראל, וההליך המורכב של קבלתם בחברה.
  הפרויקט שנעשה בהתנדבות בשיתוף הסוכנות היהודית והתפרסם במספר כתבות ותערוכות על מנת להעלות את המודעות הישראלית לקשיים בתהליך העלייה והקליטה ולגיוס כספים לטובת הסוכנות להמשך הפעילות של במרכזים השונים באתיופיה.
  התמונה המדוברת צולמה במרכז בגונדר שלשם נכנסתי כמובן באישור, גם למקווה קבלתי אישור להיכנס ולצלם, גם מהממונים וגם מהמצולמת.
  לא נעשה שימוש בתמונה באף כתבה ואף תערוכה של הסוכנות, העליתי את התמונה לאתר שלי כי מצאתי לנכון שהיא חלק חשוב בסיפור, לא ממקום מציצני אם כי מההיבט הדוקומנטרי.
  בלמעלה מ 20 שנות קריירה אני נוגע לעיתים בנושאים לא פופולאריים ושנויים במחלוקת, זה חלק בלתי נפרד מעבודתי העיתונאית. הגבול המוסרי הוא דבר סובייקטיבי שמה שנראה כחוצה גבולות אצל אחד, לא יחשב כיוצא דופן אצל אחר. וגם אם ישנם כאלה שזה לא מוצא חן בעיניהם, חופש הביטוי הוא אחד מיסודות הדמוקרטיה ואני לא מחויב בדין וחשבון לאף אחד שלא מוצא חן בעיניו מה שאני מצלם כל עוד לא עברתי על החוק.
  בלי להיכנס להשמצות האישיות, האיומים ואפילו הכותרת של מאמר זה שמדבר על אונס (שזאת עילה לתביעה על הוצאת דיבה) אני מתעלם בפן האישי לרגע, מכל המתלהמים שמצאו בפרסום התמונה דרך להוציא את כל מה שיש להם על הממסד, על החברה הישראלית ועל היחס להם זכו בגונדר.
  רק בגלל מייל אחד של אבי טאקה, שפתח בפני את הסיכונים העומדים בפני אותה אישה, החלטתי להוריד מיד את התמונה.
  כל מסע ההכפשות המיותר שבא לאחר מכן, רק עושה נזק גדול יותר לאותה אישה, כולל הפוסט הזה שבטוח היו לו יותר צפיות מאשר באתר שלי.
  אני מציע שנכנס לפרופורציה.

  זיו קורן

  • YES הגיב:

   זיו קורן,

   אנחנו מבינים את הסערה שנכנסת אליה. זה יפה שיש לך סיפור כיסוי לסיבה בגינה הואלת בטובך להוריד את התמונה "מהקיר" שלך. חס וחלילה לא בשל הבנתך בענייני אתיקה מקצועית. מאוד מפתיע בעינינו שאתה נתלה על אילן "חופש הביטוי".ותגיד, האם מגיב בפייסבוק צריך ללמד אותך מהי צנעת הפרט? אין לך אישה בבית, אחות? אין לך בושה? ואתה עוד מלמד אותנו על חלקך בנושאים "בעייתיים", זה עושה עלינו רושם כשלג דאשתקד.

   יכולת לבחור בגישה אחרת – להתנצל, שטעית ומה אתה עושה במקום, מאיים עלינו בתביעה? אז אומר לך משהו – תבע אותנו! עשה זאת כבר עכשיו, כנראה שאנחנו יודעים טוב ממך על אתיקה, מוסר וחופש הביטוי וגם בענייני "הוצאת דיבה". אתה הוא האיש שעתה נתפש בערוותו ולצדנו עומדים רק אלה: האמת והצדק ואנחנו נדאג שייעשה צדק וחסד עם האישה המסכנה מגונדר.

   מה שכן אנחנו בטוחים הוא דבר אחד: האדם נשפט לא רק על כוונותיו, אלא על מעשיו. במקרה שלך, לפני ואחרי.

  • YES הגיב:

   מר זיו,

   תודה שאשררת בדיוק את מה שהפוסט אומר: התנדבת עבור גיוס כספים לסוכנות היהודית ועל הדרך הרווחת תמונה לסחור בה. מעולה! קבלת גם אישור מהממונים עליה (הרי היא הרכוש שלהם, נכון?) וממנה(?) (פשוט, לא יכול להיות!). לה אין קול, אין רווח. היא רכוש נשכר ע"י הסוכנות ועל ידך.

   אבל, עזוב. אתה רק שוליה בתעשייה שלמה של מה שהסיפור מדגים בדיוק- יחסי הכוח והניצול שבין עולי אתיופיה לביורוקרטיה.

 25. Mahalet הגיב:

  תתביישו לכם על שיתוף הפעולה להפצת הפורנגורפיה והמשך האונס שאתם מעוללים לאישה הזו. נפלתם במלכודת הרעיון אליו אתם מתנגדים! אני מקווה שיום אחד האישה הזו תבוא איתכם בחשבון. אתם בני בליעל, אתם ממשיכים להעלות את התמונה של זיו קורן, אתם הגברים השובינסטים, שלא מסוגלים להבין אישה, שלא מסוגלים להבין את ההשלכות של הפצה נוספת של התמונה הזו. אני בזה לכם על שאינכם מסוגלים לדחות את הסיפוק של הפצת חסידותכם ברבים.

  • YES הגיב:

   מהלט,
   לפני שבכלל פנינו לכתוב את הפוסט חשבנו עשר פעמים מה לעשות עם התמונה, בדיוק מהסיבות שאת ציינת. מעבר להגנת פרטיותה של האישה המצולמת, התלבטנו כיצד להמחיש לציבור את גודל הבעיה, לכן עשינו שימוש בתמונה, אבל כאשר פניה מטושטשות – ייתכן שהיינו צריכים לטשטש את כל גופה. הביקורת שלך מקובלת עלינו בהחלט, אולם לא ברור כיצד את טוענת "שאינכם מסוגלים לדחות את הסיפוק של הפצת חסידותכם ברבים". אם את מהלט שאנחנו מכירים, מאוד מפתיע המשפט הזה שלך, שהבלוג מהווה עבורך גם במה יפה, ואפילו גאה בו. אבל אנו מבינים את סערת הרגשות שלך, גם אנחנו נסערים.

  • YES הגיב:

   מהלת,

   התמונה הזו נמצאת במחשבים אישיים של עשרות ואולי אלפי מחשבים נוספים, היא נמכרת בתצוגות וגלריות, היא מוצר צריכה גם בלי שהיא מטושטשת. כאן היא מקבלת קונטקסט נכון- אנחנו, לא מתביישים בזה.

 26. דעה! הגיב:

  יש משהו מאוד בעייתי בהתלהמות שלכם על הצלם…. לכתוב מס' פעמים כי האישה מסכנה זה בדיוק אותו מקום שוביניסטי ורדוד. מאין לכם שזיו קורן אכן לא ביקש ממנה רשות לצלם ואף החתים אותה?
  האם כל אישה המצולמת בעירום באפריקה הרחוקה היא חלשה ומסכנה? מה זה אומר עלינו כחברה אם זה הדבר הראשון עליו אנחנו חושבים?
  תרדו מהעץ המאוד גבוה עליו ניתלתם!

  • YES הגיב:

   למר "דעה",

   אנחנו יודעים שהיא לא הסכימה. גם אם מר קורן היה מביא מסמך מנוסח ע"י עו"ד לא יכולה להיות הסכמה במקום ובקונטקסט שבו היא נמצאת ומצולמת- זה לא מקום של בחירה.

   לגבי הקומפלמנטים: שוביניסט, רדוד, אפריקה, ורדו מהעץ, הם אומרים עליך יותר משהם מתארים אותנו.

 27. חנה הגיב:

  לזיו קורן
  לא הוסיף להאיר את עיינך בטעותך , אחרות ואחרים טובים ממני עושים את המלאכה היטב.
  מה שכן , אני יכולה להתערב ששלחת את הדובר שלך להגיב שכן בדף בפיסבוק שלך הנך כותב בצורה איומה ומלאה בשגיאות כתיב לדג"דברי נעצה" עברית עילגת וכתיבה מחוספסת וגסה.

  תפסיק להיתמם ,את אשת החרסינה בבית שלך לא היית מצלם בגסות כזאת כאילו היא איזה מוצג בשוק. היית שואל אותה קודם-לא? ולרוב היא מקבלת סכום מכובד. מה כל כך קשה לך להבין שאתה פגעת ,להודות בטעות ולהתנצל? להתנצל על עצם המעשה ולא בגלל שלכאורה הבנת את הנזק שעלול להיגרם לאותה אישה. יוצא מכך לפי דבריך, זה בסדר לצלם אישה-נערה- ילדה ערומה באפריקה אם היא אנונימיות בעיינך ולא צפויה לה פגיעת נידוי בעקבות "ההאמנות" שלך. במקום להבין שהחטא שלך נעוץ בצורה המזלזלת שהנך ניגש לגוף האישה הזרה -מצלם אותה כאילו היא איננה בת אדם.

  • דעה 2 הגיב:

   ציטוט מהאני מאמין שלכם-"קבוצת Young Ethiopian Students, הוקמה על ידי 7 סטודנטים ממוצא אתיופי, שהגיעו למסקנה כי חשיבה ביקורתית היא הדרך היחידה לשינוי וצמיחה חברתית. לקבוצה מספר מטרות: שיתוף של ידע ורעיונות מתחומים שונים; להוות פלטפורמה לעידוד חשיבה ביקורתית; לחפש דרכים לאינטגרציה – בצורה מכבדת ואותנטית – לחברה בישראל; לאפשר יצירתיות בקירבנו; ולקחת יוזמות, במקום לקבל את השוליות כגזרה משמים. אנו מאמינים, כי כשם שהורינו יצרו שינוי, כך גם אנו נוכל לעשות שינוי אמיתי לטובת הדורות הבאים.

   בעקבות פניות ובקשות רבות למייל של הקבוצה, אנו מבקשים להבהיר מספר עניינים עקרוניים על מהות הקבוצה. בשיתוף פעולה כוונתנו היא, בעיקר, שיתוף של מידע ורעיונות."

   אין לכם שום יכולת להכיל דיון ואני בוחרת להסיר את עצמי מהדיון הלא מכבד הזה! יש דרך לענות לאנשים עם דעה שונה משלכם!

 28. אורח מזדמן הגיב:

  איך אתם יכולים להחליט באופן כה מוחלט ללא שום הוכחה אלא רק על סמך דעתכם, שהמצולמת לא הסכימה? ומנין לכם שאכן הצלם לא קיבל אישור ?? ולעניין ההשוואה לאשתו של הצלם שמצולמת תמורת כסף, יתכן שהמצולמת החליטה להצטלם תמורת העלאת המודעות כלפי מה שהם עוברים ! וכל זה מבלי להכנס לשאלה אם זה מוסרי או לא !
  פשוט לא מבין את זה !

 29. אביבה מהרט הגיב:

  התמונה מזעזעת, אבל מזעזע גם השימוש הדוחה במילים "מחנה ריכוז" לתיאור מה שקורה בגונדר. הדמגוגים שמשתמשים בו לא יודעים שום דבר על מחנות ריכוז, וגם לא יודעים שום דבר על מה שקורה בגונדר. אין בגונדר שום מחנה ריכוז, בטח לא עם שומר וגדרות תיל. למעשה, אין בגונדר בכלל שום מחנה. אנשי הקהילה בגונדר חיים בדירות ברחבי העיר ולא מרוכזים בשום מחנה. מה שיש זה מקום מרכזי קטן (עם שומר בכניסה) שמשמש בית ספר, בית כנסת ומרכז מזון לנזקקים. עוד לא שמעתי על "מחנות ריכוז" – לא בגרמניה הנאצית ולא בדרום אפריקה הבריטית – שה"אסירים" בהם היו גרים בדירות מחוץ למחנה ובאים למחנה רק כשמתחשק להם או כשיש בית ספר לילדים או חוגים. אז לפני שמטיפים מוסר למי שצילם את התמונה המגעילה הזאת, כדאי שתבואו בעצמכם בידיים נקיות, תשמרו על הפה שלכם ואל תחללו את זכר השואה. "מחנה ריכוז" זה משהו אחר לגמרי. תתביישו.

 30. rinveges הגיב:

  אני ישראלי ולבן ואני קורא את הפוסטים ואת התגובות שלכם, yes, וכמעט כל תגובה שלכם עולה בי תגובה משלי – כועסת, מתפלאת, זועמת בפני עצמה, ומילה אחרת ששבה וצפה – חוצפה. הדבר הראשון שקראתי היה דווקא תגובתו של זיו קורן וכל השרשורים שקראתי אחר כך נראו לי כמו תקיפה על חופש הביטוי וחופש האמנות. מכבסת המילים של זיו קורן, ומכבסת המילים של הישראליות דחפו אותי לחשוב: קיבינימט. זה אמנות. גוף הוא כלי, נשי או גברי, ותפיסה הגורסת כי חשיפת גוף נשי היא חשופה מדי היא תפיסה פונדמנטליסטית, תפיסה פסולה שראוי להילחם בה. אז אני רוצה לומר לכם תודה, yes. יכול להיות שהמצפון הלבן שלי עובד שעות נוספות, אבל כרגע לפחות אני רוצה להודות לכם על שחשפתם עוד פן בגזענות הסמויה שלי כיהודי תושב ישראל. הזעם שלכם הוא קדוש, והוא תרופה לכל כך הרבה חוליים שאנחנו אפילו לא מוכנים להודות בהם עדיין. תמשיכו, תגדלו, ותוציאו אותו החוצה.

 31. השין גימל הגיב:

  אני שמח שמצאתם לכם עניין להתגדר בו, להשפריץ את הזעם השחור שלכם לכל עבר, להתנסח באלימות מילולית חסרת כל פרופורציה.
  האינטרנט מלא תמונות של נשים ערומות, רובן לא שחורות. זה מצביע על מצב הנשים יותר מאשר על מצב השחורים. אבל זה לא הקרדום בו אתם חופרים, נכון?
  מותר לכם להתנסח בצורה כה משולחת רסן כי אתם דפוקים? לא. אתם דפוקים דווקא בגלל שאתם מרשים לעצמכם לנבל את פיכם בצורה כזו. תתבגרו, ילדים.
  פרנג'

 32. איזופוס הגיב:

  יש כאן דיון בנושא שההכרעה בו קשה, והרגשות הכרוכים בו מרובים. אפשר לטעון גם כי מוצדקים. אפשר מכאן להמשיך ואף להצדיק טון מסויים, ואולי לגלות סלחנות לגישות שבדיונים אחרים לא היו מתקבלות בסלחנות. לא בכדי, "מחנה ריכוז", "אונס", "שחור" (ונגזרותיו), "אשה/נשים", "שוביניזם", "דיכוי" – וכיו"ב מופיעים כאן.

  שאלה אחת היא האם אמנם מוצדק יחס סלחני לצורת שיח אשר בנסיבות אחרות, כאלה אשר רגשות עזים אינם מעורבים בהם, אינו מקובל. איני יודע אם התשובה חד משמעית – יש לי הרושם שהעומדים מאחורי אתר זה אינם נכונים לשמוע את התשובה, תהא אשר תהא. תגובותיהם אל המזדמנים לאתר לא מותירים הרבה מקום לדימיון (איתמר, דעה וכמובן קורן עצמו). אבל אולי שאלה זו אינה החשובה ביותר (בעיקר נוכח התשובה הברורה של המעורבים בדבר).

  שאלה אחרת היא האם ח כ ם לנקוט בגישה זו. האם, זאת אומרת, זו הדרך אשר תשיג את התוצאות המיטביות כפי שרואים אותם העומדים מאחורי האתר (או במילים אחרות: האם גישתם אינה גישה המביסה את עצמה?)

  אפשר לחשוב על תשובה אחת מסוג – "לא חשובות התוצאות, כל עוד שהיושרה נשמרת" – וכאן "לא נעשה חשבון כיצד נתקבל, אלא רק בחרון אף נוכל להתייחס לסדרת העוולות עליה אנו מתרעמים". אי אפשר להעלות נושא כזה בצורת "דיאט", או לשמור על "פוליטיקלי קורקט" – לעזאזל תרבות השיח, כאן מדובר בכבודנו, בנפשנו!
  אם אמנם זו גישה מועדפת, איני יכול לומר שתהיה זו הפעם הראשונה שאני נתקל בה (ובמיוחד, לדאבוני, בארצנו, אך כמובן לא רק בה). לעתים למצויים בעין הסערה, לאלו העוסקים בקדושה (או גם לאלו המדמים עצמם לעוסקים בה, ואיני רומז שזה המקרה כאן) חישובי תועלת הם זרים, ואף נתפסים כציניים. מזווית חיצונית (למשל של אלו אותם היו הפונים מעוניינים לשתף, להשיג את תמיכתם, להשיג השפעה בעזרתם) הדברים בדרך כלל נראים אחרת: המסר מתקבל, נשקל וזוכה לעוצמה מירבית כאשר הוא תואם את רוח השיח הציבורי. רגשות, בדרך כלל, מעמיסות על שיח זה מטען מסרבל, ומערפלות את המסר (ומקהות את עוצמתו).
  אם, מאידך, גישה זו אינה המועדפת – תוצאות הפנייה הציבורית הנעשית מאתר זה, השפעת הריאה והמחאה, התמיכה הציבורית המבוקשת הם כ ן חשובות, דעתי היא שכדאי להנמיך את האש – לפחות כלפי מי שאתם פונים אליו (נניח לזיו קורן; אני מבין שדבר לא יציל אותו כאן, תוצאות משפטו כבר הופצו, ואיני יודע אם סביר שתחשבו גם על זה כנושא לדיון עצמאי. אבל מה בדבר אנשים שפונים אליכם מתוך סקרנות, ייתכן שמתוך עמדה סימפטית באופן עקרוני, וזוכים למהלומת אש שצולה אותם ומרחיקה אותם מן הדיון?)

  אני מקווה שלא תמצאו שהתנסחתי באופן מתנשא? לא היתה לי כוונה כזו, בכל אופן (אולם איכשהו, אולי מניסיון תגובותיכם הקודמות, אני מוכן למכת האש שלי – אף שברור לי שאיני אמור להיות בין אויביכם).

 33. חוצפה שאין כדוגמתה!
  מזעזע
  מביש
  מעציב
  חנה, כל מה שכתבת
  לדעתי, כדאי לברר עם עו"ד אולי אפשר להגיש תביעה. בוודאי עברו כאן על כמה חוקים.

 34. עמוס הגיב:

  אל תוותרו ואל תיכנעו. כולם צריכים לשלם מחיר- הצלם, הסוכנות, הממשלה, כל מי שהיה שותף לחרפה.
  התמונה הזאת משקפת יותר מכל את ההתנשאות והאדנות של ישראל הלבנה כלפי האתיופים. הצלם כנראה חושב שהאתיופים הם חיות בטבע ולכן לא טורח לבקש את רשותם לצלם אותם. הוא מבקש את רשות "הבעלים" של ה"חיות", ואלה מספקים לו את הרשות כנראה מנת להאדיר את שמם. ה"חיה" וצנעת הפרט שלה, נרמסו ברגל גסה.
  זה אונס, לצלם אישה בלי רשותה ברגע אינטימי. היא נמצאת במחנה שאמור להוביל אותה לארץ חדשה, היא מאוימת, ותעשה כל מה שיגידו לה, כך שאפילו אם יראו לי מסמך שהיא חתמה עליו, זה עדיין אונס.

  מעניין אך לא ראינו את אשתו ובתו של הצלם במקלחת, במסגרת היותו צלם תעודה מהולל.

 35. ארתור הגיב:

  לזה קוראים צילום דקומנטרי, לא היה פה שום נסיון לקידום עצמי של הצלם (הוא ממש לא זקוק לזה) אלא להעלות למודעות הכלל את מה שעובר על האנשים. פעילויות של זיו העלו למודעות מקרים רבים וגרמו לעזרה לאנשים רבים. במקום להתלהם על הצלם אתם צריכים להודות לו, כן ודווקא אתם, התמונות שלו מתארים את הסבל שעברתם הרבה יותר מכל סיפור שאתם יכולים לספר ולרוב הציבור הישראלי לא מעוניין לשמוע את הסיפורים שלכם בניגוד לרגש שמקבלים מהתמונות. כדאי היה לכם קצת לקרוא על כל פיעולותיו של זיו לפני שאתם כותבים עליו כל כך הרבה שקרים ופוגעים בו. אינני מכיר את זיו אישית אלא רק מקריאה ברשת אודותיו, ממליץ לכם גם לעשות חיפוש ולראות כמה הוא עזר לאנשים בכל העולם.

  • YES הגיב:

   ארתור היקר,
   תוכל בבקשה להסביר מה בתמונתו של קורן הוא בבחינת סיוע לאתיופים המרוכזים בגונדר? נשמח כולנו באם תביא תימוכין וטקסט לתמונות שצילם קורן באותו מחנה ריכוז בכלל ועל התמונה המדוברת בפרט.
   נ.ב
   זכור גם זאת, בפוסט כאן כמעט ולא דובר על קורן באופן אישי ועל ועבודתו באופן כללי. על כן, כל המידע שהבאת על עבודותיו החשובות של קורן אינן מן העניין שכן דובר כאן באופן מאוד קונקרטי – על תמונת האישה שצולמה במקווה, ערומה כביום היוולדה והפכה לנחלת הכלל. יתרה מזו, היא הפכה באחת מטבע עובר לסוחר.

   • maorix הגיב:

    אני הגבתי אתמול בצורה מאוד מפורטת ומנומקת.אתם מסיבותיכם לא פרסמתם את תגובתי.פחדנים

 36. rinveges הגיב:

  איזופוס – לעזאזל עם תרבות הדיון הישראלית. לעזאזל עם כיפת ברזל רחבה שמשאירה מקום לכולם לבוא ולהתבטא בעדינות. הלוואי וזה היה אפשרי, זה לא. לא כאן. לא בארץ הקלסטרופובית, הומופובית, גזענית, ימנית, מילטריסטית ופחדנית. ולפרטים תחזור לקיץ ולהתקוממות המוצדקת, הדמוקרטית והיפה שהסתכמה בלא כלום. מי אמר שכולם צריכים להשמיע את הקול שלהם? מי אמר שכולם צריכים להתקבל לדיון? כשירמיהו עלה להנבא על ישראל הוא לא ביקש משוב דעת קהל אחר כך, והוא לא בחר מילים בדקדקנות כדי שלא יהיו אנשים שיפגעו ממנו. כשיש לך משהו להגיד אתה אומר אותו, ומי שרוצה להקשיב מקשיב ומי שלא, לא. אל תבלבל בין הצורך הכפייתי שלנו כצרכני בידור להגיב לכל דבר לתרבות דיון.
  ו, האמירה הכוללנית שהשיטה הזו גורמת לערפול המסר ולאפקטיביות פחותה זה שקר. לא שקר שלך, שקר של הבורגנות. אמירה מפוחדת שמתכחשת להיסטוריה ופוחדת משינוי. האנושות נשענה מאז ומתמיד על אינדיבידואלים שאומרים דברים שהחברה לא מסוגלת לשמוע. במיוחד בתחום זכויות אדם. וגם בתחום האישי, להתווכח בנעימות רק יגרום לך להישמע יותר חכם, להראות יותר אלגנטי, רק ישמר אצלך את תחושת העליונות. אנשים צודקים לא מתווכחים, הם פשוט עושים את מה שהם צודקים בו, ומדי פעם בפעם מרימים קול זעקה. אם אתה מתווכח, אם אתה נלחם, תלחם מלחמת חורמה.
  ולגבי צביה רובין, אביבה, ואיתמרס, די להזדעזע ממילים. תזדעזעו מהמירוץ למיליון, ממשכן הבימה החדש, מהעובדה שלראש הממשלה שלנו יש עיתון משל עצמו. על תזדעזעו על אנשים שמנסים לעמוד לצד האדם הקטן – והאדם הקטן הוא כל אדם שעומד בצד הלא נכון של הממסד הדורסני הזה שנקרא מדינה, ממשלה, בירוקרטיה. אנחנו צריכים כאן עוד פראנץ פאנון, לא עוד סטיבן פינקר

 37. איזופוס הגיב:

  rinveges –
  "האמירה הכוללנית שהשיטה הזו גורמת לערפול המסר ולאפקטיביות פחותה זה שקר". אם אתה בטוח בכך – אם יש לך יסוד סביר להניח שבמציאות המסר עובר באופן אפקטיבי יותר לאלו אליהם הוא מיועד – אתה בוודאי אינך זקוק לעצותי. איני יודע אם אתה קשור לאנשים שמאחורי האתר, אך נדמה לי שאתה שותף לרוחם. אם אמנם נכונים דבריך, הרי הם (אתם) מסכנים מעט – לשאלתי הקודמת – האם ח כ ם לעשות כך, הרי תשובתך (תשובתכם) גורפת. עלו והצליחו, אם כך.
  אני נותר עם ספקותי הצנועים, ודווקא עם הרעב לשינוי, ולא הפחד ממנו. תמיד חשדתי שחשו אלי מהפיכה (במקרים רבים – וודאי שלא בכולם) דווקא אלו המפחדים: ליצור את הגשרים, לבנות את ההבנות, לנצור את עודף הלהט – לשמר אותו לטובת אורך הרוח, לטובת נחישות המאבק. אנשים צודקים אמנם עושים את אשר הצדק מבקש, אך איש לא קבע שהצדק פוסל דיון, סובלנות, סבלנות ונחישות. אבל נדמה לי שאתה יודע את זה, והצדק אצלך הוא עניין גמיש. מעטים המקרים בו יקרא הצודק באמת למלחמת חורמה. מלחמת חורמה מוצדקת כאשר אין דרך להגן על הערכים השולטים, ואין דרך לשנותם. אם משכן הבימה החדש (או אפילו המירוץ למיליון; או אפילו להשאיר מקום לערכים שאינם ערכי, ואנשים שאינם אנשי – סופה לנדבר, או "עיתנות דוקומנטרית" מהסוג שהיה לצנינים) הם קזוס בלי למלחמת חורמה – הנח לי, אינך זקוק לעצותי. אתה זקוק לחסד עליון.

 38. C-172 הגיב:

  חברי Y.E.S,
  לשם שינוי, פרסמתם פוסט שגרם לי להזדהות עם כל מילה שנכתבה בו (זה לא בהכרח טוב, דווקא הכתיבה המתריסה שלכם מעניינת ומעוררת אנטוגניזם יוצר- מחשבה…).
  מי שמתחסד וזועם זעם קדוש על השימוש במושגים "אונס", "מחנה ריכוז" ומושגים טעונים אחרים, תנוח רוחו ושיחשוב שוב אם המושגים הללו לא נתונים לשימוש זול, ציני, צינקני וצבוע ע"י גופים ואף נציגי מדינה רשמיים כשהם מנסים להצדיק את קיומה של ישראל וכן בסחיטת אמפתיה\כספים\טובות הנאה בישראל וברחבי העולם.
  ביטויים כאלה, כשהם נקראים בקונטקסט הרחב של הפוסט פה, מופרזים בכוונה בשביל לדייק במסרים והתחושות אותן הפוסט מנסה להעביר.
  לעניות דעתי ומהתרשמות כללית מפועלו של הצלם זיו קורן, הוא לא צריך להיות המטרה האמיתית של חיצי הביקורת, קורן הוא צלם מוכשר ואמן וירטואוזי שלא בוחש, למיטב ידיעתי, במדמנה הפוליטית-חברתית אלא ממוקד בעבודותיו בזווית האומנותית. מי שבוחר לשייך לו אינטרסים זרים, לדעתי חוטא ומחטיא.ראיה לכך היא שקורן הסיר מייד את התמונה מדף הפייסבוק שלו ברגע שהבין שעלולה להיות כאן פגיעה אישית במצולמת.
  המטרות האמיתיות לביקורת , שוב לעניות דעתי, צריכים להיות אותם סוכני עליה=סוכני עוני שלא בוחלים בשום אמצעי כדי להצדיק את קיומם ולהמשיך את תקצובם, אם ע"י הממשל בישראל ואם ע"י יהדות התפוצות התמימה להפליא.
  דוגמא לכך היא הסוכנות היהודית, גוף מסואב שלא נתון לפיקוח אמיתי, הממנף ומנציח את "מסכנות" הקהילה האתיופית כדי לייצר לעצמו אליבי טהור לכאורה במקרים כגון אלה. ישנם עוד גופים שנויים במחלוקת כמו נקוג' שנוסדה בכוונה כנה ואמיתית לשיפור העליה והקליטה של יהדות אתיופיה והפכה בהדרגה למסחטת כספים ואינטרסים זרים הגורמים לקהילה להמשיך ולהתבוסס בשולי החברה הישראלית.
  אלה המטרות האמיתיות, ועכשיו בואו נראה מי יעיז לצאת בגלוי לתבוע את עלבוננו, כבודנו, התרומות שיועדו אלינו…
  ניחוש פרוע- לחברי Y.E.S יש את האומץ, נשאר רק לקוות שתצליחו לייצר גם הסכמה רחבה בקרב שאר בני הקהילה ולא רק לעומתיות ודווקנות הדדית כשקוראים את הפרסומים שלכם.
  חזקו ואמצו, אל תחתו.
  ידיד

 39. rinveges הגיב:

  איזופוס.
  לא אמרתי שמשכן הבימה החדש והמירוץ למליון וסופה לנבר וכולי וכולי הם קסיוס בלי למלחמת חורמה. אני אומר שכל אלו הם סיבות הרבה יותר מוצדקות לזעזוע מאשר אדם שקורא למחנה פליטים מחנה ריכוז. מה שהתכוונתי לומר זה שכל הדיון הזה, כל השרשור כאן ובמקומות אחרים פנה מהר מאוד לעסוק בגבולות הדיון ובדרכי ההתבטאות. במקום לעסוק במציאות, הוא עוסק במייצגים של המציאות. מה שכנראה אומר שאתה צודק, כי הדיון מפספס את המטרה שלו. אבל במקרה זה אני בהחלט טוען לצדק גמיש, לפחות בכל הנוגע לאשמה – אתה אומר שמי שמוביל את הדיון לשם הם אלה שמתבטאים בצורה חריפה כנגד העוולה במקום לדבר במתינות, ואני אומר שהתגובה המתגוננת הזו היא זו שמסיטה את מוקד העניין. אבל אני משער שזה בעצם לב הדיון – אני אומר זה אשמתכם (שוב, לא אתה באופן אישי אלא אתה, ובתוך האתה הזה גם אני, כחברה) ואתה אומר זה לא משנה מי אשם, זו המציאות. כך שככל הנראה, בכל הקשור במטרות הדיון, צודק, זה לא ממש הדרך הכי חכמה לגשת לזה. ועם כל זאת אני עדיין ממשיך וטוען, שהזעם שלהם הוא חשוב, הוא נחוץ מאוד במציאות שלנו כאן.
  אני לא קשור לאתר, הפעם הראשונה שנחשפתי אליו היה דרך הסיפור הזה. אני עורך חדשות. ומתוך זה אני אומר שקיצוניות כן עובדת. כי השוט הראשון שנציג במבזק יהיה הקיצוני יותר, החד יותר, המטריד יותר שקיים בכתבה. אם זו הדרך הנכונה מבחינת הצדק? אם אנחנו לא עושים שקר עם ייצוג המציאות? אנחנו כן. ואני שונא את זה. אבל זה מה שעובד. אני ואתה יכולים להמשיך לדבר עד מחר על ייצוגים של המציאות ומרחב הדיון הישראלי, וזה לא ישנה במאום את הרגש הקיים באוכלוסיות רבות בחברה שלנו, ולפעמים המילים היחידות שאתה יכול להוציא מהפה מול עוולה מתמשכת זה כוס עמק. אולי זו לא הדרך הכי רהוטה שקיימת, אבל זה לא הופך את העוולה למוצדקת. הזעם והמרמור והכעס הם תחושות קיימות, והתגובה האוטומטית שלנו היא לקבור אותו, את הזעם, כשהוא מרים את ראשו. וזה, בעיני, בהחלט סיבה מוצדקת לקום ולומר קסיוס בלי.

 40. hh הגיב:

  אתה כל כך צבוע. אתה הוא זה שמצלם אותה בעירום ללא רשותה ואונס אותה נפשית

 41. YES הגיב:

  ל maorix

  כאן, זה לא מקום לשיווק ופרסום של תמונות או צלמים. אנחנו לא ניתן מקום להשטחה של הנושאים שהעלנו, רק כדי לספק את הצורך שלך להגיד לחבר: "הגנתי עליך!" ועל הדרך, לערוך ניתוחים כאילו-פסיכולוגיים על הא/נשים שכתבו והגיבו כאן. אבל אם ברצונך, בכל זאת, לעשות ניתוחים אסטטיים על יצירותיו של חברך- יצר "האמנות" לא נותן לך מנוחה, אז אתה מוזמן לעשות זאת באתר הפרטי שלו או שלך. בשום אופן אנחנו לא נתן מקום להשטחה, להיתממות או/ וטיפשות מכוונת, לפרסום ושיווק תמונות וצלמים, לאיומים וכדו'. זה הבית שלנו ואנחנו מחליטים איך לנהל את הבית הזה. נקודה. לא מוצא חן בעינך? מצטערים, הבעיה היא שלך.

  • maorix הגיב:

   חחחח.לא חבר שלי ולא נעליים.אתם עושים סינון מאוד סלקטיבי של התגובות על מנת להציג תמונת עולם המתאימה לזאת שאתם מוחים מולה.אתם לא תעלו פוסט שלא נראה לכם וחלילה וחס ינפץ אתוס שאתה מנסה כל כך חזק להנציח

   • YES הגיב:

    כשיהיה לך פוסט, כזה שיקעקע וינפץ את הדברים שלנו, אנחנו מבטיחים להציג אותו לציבור הקוראים. אתה יודע מה, אנחנו מזמינים אותך לאתגר אותנו- בקשה בקשה, תשלח לנו פוסט כזה, אנחנו נשמח להתעורר מהחלום הרע הזה. אבל שוב
    "כאן, זה לא מקום לשיווק ופרסום של תמונות או צלמים. אנחנו לא ניתן מקום להשטחה של הנושאים שהעלנו, רק כדי לספק את הצורך שלך להגיד לחבר: "הגנתי עליך!" ועל הדרך, לערוך ניתוחים כאילו-פסיכולוגיים על הא/נשים שכתבו והגיבו כאן. אבל אם ברצונך, בכל זאת, לעשות ניתוחים אסטטיים על יצירותיו של חברך- יצר "האמנות" לא נותן לך מנוחה, אז אתה מוזמן לעשות זאת באתר הפרטי שלו או שלך. בשום אופן אנחנו לא נתן מקום להשטחה, להיתממות או/ וטיפשות מכוונת, לפרסום ושיווק תמונות וצלמים, לאיומים וכדו'. זה הבית שלנו ואנחנו מחליטים איך לנהל את הבית הזה. נקודה. לא מוצא חן בעינך? מצטערים, הבעיה היא שלך". וכאן בדיוק הסתיים השיג ושיח אתך.

 42. איזופוס הגיב:

  rinveges –
  אתה מבין היטב (אני חושב). מתי קזוס בלי או לא, מתי עת לשחרר נחשולי זעם – עניין בו גם הסובייקטיבי קיים, אך גם האובייקטיבי. בזה האחרון, אני מציע – התרכז בתוצאות (keep your eyes on the ball, מה שקוראים). מה שעובד באמת. איני מזלזל בשיחרור קיטור, ואיני מתעלם מדרך להשיג תשומת לב (אף לא הבעתי כאן דעה בעניין הלגיטימיות של דרכי התבטאות, אפילו של מהפיכה – לה הותרתי מקום). אני רק אומר – אל נהיה שבויים בקסם שווא. פעמים רבות דרך המיינסטרים היא המשיגה תוצאות, וצורותיה בדרך כלל ברורות, ואינן "רומנטיות".

 43. פינגבאק: תרבות, חינוך, פיקוח, צרכנות « האחות הגדולה

 44. YES הגיב:

  אפרופו "מחנה הריכוז בגונדר", בהמשך לנורמן פינקלשטיין, אני מאמין בכל מאודי כי איני רואה שום הבדל בין השימוש בזכר השואה ובין השימוש ביהודי אתיופיה לצרכים תעמולתיים ובכלל זה צבירת הון מוסרי, ניגוח התזה ציונות=גזענות ובעיקר, תעשייה שלמה של צבירת כסף זר – דולר אמריקאי, "יהודי", "כושר", כמובן.

  וכה אמר פינקלשטיין:

  • NO הגיב:

   חשבתי לראות את הסרטון הזה
   לראות מה הרפש אומר כדי אוכל לפחות לשלול את מה שנאמר שם
   אבל ראיתי מה עוד יש בערוץ הזה שהבאת בו
   הערוץ הוא ערוץ די אנטישמי לפי הכותרות של שאר הסרטונים שלהם.
   אפשר לעשות תזה על אנטישמיות רק על מה שיש שם.
   אז הפסקתי לצפות .
   אם תשתמש במקורות כאלו תאבד לגמרי כל אמינות שלך.

  • YES הגיב:

   ולא רחוק היום שאותן רשויות שמגלגלות מליארדי דולרים יוציאו משלחות לאתיופיה כדי ללמד על "השואה והגבורה" של יהודי אתיופיה – יש להם כסף, טכנולוגיה ושלושה וחצי אתיופים חסרי חוט שידרה, שימכרו את העבר שלהם תמורת נזיד עדשים – וכל זה חלק מאותה "הצלה" – אלא שארגונים אלה לא מבינים שהאתיופים אינם תופסים זנבו של נמר, אולם מרגע שתופסים – הם לא משחררים.

   אז אם אתם חושבים לשלוח לאתיופיה פרנג'ים כדי ללמד את האתיופים על שואה וגבורה ולהמשיך לסחור ולסרס את העבר שלנו – לפחות קחו מפת סימון שבילים, כדי להבטיח שאתם לא עולים על שדה מוקשים.

   ולאותם אתיופים: אפר מרת יבלצ'ו.

 45. NO הגיב:

  אני אומר את זה שוב- נורמן פינקלשטיין הוא עוכר ישראל שנפגש ושיבח את החיזבאלה
  הוא כבר מזמן עבר מרמה של פוסט ציונות לאנטישמיות מודרנית.
  רצוי שלא תצטט אותו או תשתמש בטיעוניו.

  • YES הגיב:

   NO, נורמן פינקלשטיין הוא אדם, אינטלקטואל, במקרה גם יהודי ובן למשפחה ניצולת שואה. האובססיה שלך שלא נצטט אותו, רק בשל דעותיו השונות מהמיינסטרים- והוא לא ציוני, היא פתטית, אם לא לומר פשיסטית. יש לנו חדשה בשבילך, נורמן אינו ציוני שרוף כמוך אבל בטח כאינטלקטואל יש לו תובנה 1 או 2 להגיד לעולם. חוץ מזה, אנו חופשיים לחשוב, לקרוא ולצטט, לא כפי שאתה מנסה לכפות עלינו, אלא לפי הערכתנו ושיפוטינו שלנו. אז תנוח.

   • NO הגיב:

    אתם רשאיים לחשוב, לקרוא ולצטט מה שאתם רוצים.
    אני רק אומר שזה יכול להציג אותכם בתור מצדדים של משת"פ של אנטישמים.
    הערוץ של הסרטון של פינקלשטיין מלא בכותרות אנטישמיות -כל אחת גרועה יותר מהשנייה.
    בין שאר הקטעים שם היה סרטון על "החוליה החסרה ב9.11" (ודגל של ישראל בתמונה)
    עוד קטע על ישראל כגיס חמישי באמריקה וכדומה…
    על פניו מדובר בערוץ אנטישמי מובהק.

    בקשר לנורמן פינקלשטיין עצמו- צריך להפריד בין מעשים לפעולות- הבן אדם הבזוי הזה
    התארח אצל החיזבאללה ושיבח אותם בתור לוחמי חופש נגד ישראל.
    הוא אפילו לא חכם במיוחד- ראיתי את העימות שלו עם אלן דרשוביץ' ביוטיוב לפני כמה שנים.
    הוא תקף את דרשוביץ' על שטויות קטנוניות : שגיאות דפוס,אי נתינת קרדיט על ציטוט של ציטוט , ודברים טכנים אחרים- הבן אדם הוא בדיחה.
    הסיבה היחידה שהוא הגיעה לאן שהוא הגיעה היא שיש שוק בשביל יהודים שונאי יהודים בחוגים מסויימים
    ומי שיהיה מוכן ללכת מספיק רחוק יקבל את ה"אהבה" של אותם חוגים .

    בלי קשר למצב של הקהילה שלכם בארץ
    בלי קשר לגזענות האמיתית שיש כאן בין העדות
    בלי קשר לכל אי הצדק שהקהילה שלכם הייתה קורבן לו
    ובלי קשר לכל האמת שיכולה להיות בטיעונים שלכם

    מה שהבן אדם הזה מייצג- מה שהערוץ הזה שממנו מצאתם את הסרטון שלו מייצג
    היא השנאה העולמית לכל דבר יהודי- האנשים האלו שמתשמשים בפינקלשטיין ובכשכמותו כאדיוטים שימושים,רוצים לשעבד או להכחיד אותנו כיהודים .

    אם זה לא מפריע לכם ,אם אתם חושבים שהדעות שם מייצגות את מה שאתם חושבים אז תגידו את זה בגלוי.
    אבל מה? אם זה באמת מייצג את דעותיכם- אז אין לכם אדמה מוסרית להתלונן על גזענות.

 46. כולם אשמים- הצלם, הסוכנות, הרבנים והמנהלים ובעיקר היהירות של "כוכבי" תרבות המערב מול "הילידים".
  הרבה כיעור וגסות לב.
  אבל הכותרת, ככותרת אולי מייצרת את הבאזז הנכסף אבל די פוגעת בתחושת האמינות והכנות.

  • YES הגיב:

   יונת שלום היקר/ה,

   אנחנו מוותרים לך על הכותרת. אתה מוזמן למצוא לך כותרת חלופית ולהמשיך לקרוא. עכשיו זה אמין?

   • שלום שלום,

    הגבתי אחרי שקראתי ובכל זאת כמה שאלות :
    מי זה אנחנו -שמוותרים לי על הכותרת ?
    -ומה פירוש וויתור על כותרת…לא ראיתי שינוי.
    הדבר הנוסף שרציתי לדעת הוא אם אתם יודעים בוודאות שהאישה המצולמת לא התנדבה או הסכימה להצטלם לאחר שהוסברו לה המשמעויות ?
    אני מעלה את הנקודה כי באפריקה כמו בחלקים נוספים של העולם הלא מערבי לא תמיד עושים עניין מעירום (כמונו).

    בכל מקרה, שאפו על העלאת הנושא!

  • YES הגיב:

   יונה, אענה לך בדרך אחרת- חדשה: באפריקה יש מס' מדינות, עמים, שבטים, דתות… היבשת המגוונת ביותר מכל יבשת אחרת. להגיד באפריקה לא עושים עניין מעירום כמונו המערביים היא בורות מעין כמוה. לשאלתך, כן אנחנו יודעים בוודאות שהתמונה הושגה באונס. אין מצב, שבת פלשמורה מסכימה מרצונה החופשי להצטלם במקווה טהרה כפי שמשתקפת בתמונה.

 47. YES הגיב:

  no,

  בעצם, אם אנחנו מבינים אותך, אתה שומר עלינו. תודה רבה. לא הבנו את גודל הבעיה. אגב, ב-18/01 הייתה הפגנה בירושלים והיה פרנג' אחד, "שומרוני טוב", ששמר עלינו לאורך כל הדרך מפני שמאלנים שמא הם ינצלו את תמימותנו. באמת תודה, אבל כמה עולה ההשגחה הזאת? יש כתובת לצ'ק?

 48. YES הגיב:

  תפילה תציל מאבסורד

 49. YES הגיב:

  בחיאת דינקום – בואו נשתחרר כבר משלשלאות הביורוקרטיה והרטוריקה של "קבוצה חריגה" הזקוקה לטיפוח מיוחד – ראו כיצד הארתראים והסודאנים פתחו עסקים מצליחים – רבאק – חלאסססססססססס.

 50. YES הגיב:

  הבהרה ממערכת YES,

  לאור הביקורות הרבות שיש בפייסבוק על תפקודה של אפרת ירדאי, האופן שבו היא מציגה את עולי אתיופיה בתקשורת, תחת אצטלה של "דוברת האגודה למען יהודי אתיופיה", אנו מבקשים להבהיר מעל במה זו כי אפרת ירדאי איננה קשורה אלינו מאמצע שנת 2010. כל מה שהיא אמרה ואומרת מאז לא באחריותנו. מי שמעוניין לדעת על תרומתה לבלוג מוזמן לחפש את שמה כאן, כל מה שהיא כתבה חתום בשמה, שאר התכנים נכתבו בידי "אנונימיים ידועים".

  חשוב לנו להבהיר זאת כי כבר פנו אלינו אנשים שקשורים למחאה החברתית שבטעות הסיקו כי היא מייצגת את YES. זאת ועוד, הגרגרנות שלה בתקשורת, שבה הדבר האחרון שלה היה דברור עולי אתיופיה, עושה לנו בושות באופן אישי ולעולי אתיופיה בכלל.

  בנוסף, במעשיה אפרת יוצרת בעצמה סטראוטיפים כמו השימוש שלה במונח "גטו אתיופי", שעלה וצף בעיקר מאז הפכה להיות "דוברת האגודה". מעבר לכך, אפרת גם נוהגת בהעלמה וביצירת סטראוטיפ נוסף של "הם לא מבינים (האתיופים)", תחת הדימוי המומצא החדש שבנתה לעצמה כ"בחורה חריגה" בקהילה האתיופית (ראו ראיון אצל רפי רשף). אגב, אצל רשף נטען כי היא חריגה מפני שהיא המשיכה לתואר שני, מפני שהוריה דחפו אותה לכך, זאת בניגוד ל-"הם", אתיופים שחיים ב"גטו אתיופי", שמשתמע שהוריהם אין להם יכולת לדחוף. אבל גם זה הוא סיפור מומצא כי היא יודעת היטב מי דחף והתעקש שהיא תמשיך ללמוד לתואר שני.

  למטה תוכלו למצוא תכונה נוספת שאנחנו לא אוהבים בלשון המעטה: הניגון החוזר של "אני ואני ורק אני", תוך שהיא מתעלמת מפועלם והתובנות של יוצאי אתיופיה. אפרת מציגה למטה פרשנות "חדשה" למקרה התמונה של זיו קורן. בדומה ל"אבי טקה", שהתקשורת השתמשה בו כדי לטהר את שמו, ששבה קורן אף יצא גיבור, שכן בכך שהסיר את התמונה הציל נפש אתיופית מרצח (בשל אובססיה של גברים אתיופים, כהגדרת אבי טקה), הפעם אפרת באה לנו תחת מטרייה מוכרת יותר – פמניזם – כאן אנחנו למדים כי הן גברים והן נשים אתיופיות אינם מבינים בכגון אלה – כלומר שיח פמניסטי. לכן, אפרת ירדאי באה לספר לפרנג'ים מה באמת הייתה הבעיה עם התמונה של זיו קורן. למרות שדבריה הם העתק מדויק של מה שנכתב אצל ישראל אדנה יסמני וכאן בבלוג, הגברת אפרת, כנראה מכוון שהיא "חריגה להפליא", חוזרת על הדברים שנדונו בפייסבוק, אבל כמו לא מעט פרנג'ים בתקשורת ובעיקר ב"אנתרופולוגיה הפרנג'ית", היא מנכסת את סיפור המקרה לעצמה, ובשיא חוצפתה גם יוצרת את הסטראוטיפ ש"הם" (האתיופים) לא מבינים בענייני פמנזים, לא רק זאת – "אנחנו" שוביניסטים. ייתכן שאפרת עדיין לא מבינה מהי "אנתרופולוגיה פרנג'ית", למרות אלפי שעות שהקדשנו לכך, ואפשרי גם שהיא איננה מבחינה בין "שיח פמיניסטי" והתנהגות פמיניסטית. אבל גם מאוד יכול להיות שגברת אפרת לא מבינה את מה שהיא אומרת, כי היא פשוט בסיפור הכתרה חדש: אפרת ירדאי כפוליטיקאית, המחפשת לעצמה מקום תחת שדה מחקר חדש: "אנתרופולוגיה פרנג'ית", תוך שהיא רומסת את עמלם של מי שהמציאו שיח חדש זה.

  אוריינטליזם עצמי?, קולונילאיזם עצמי? יכול להיות שזה גם וגם, אבל מאוד יכול להיות שכך קורה כאשר זהות חדשה עולה – אתיופית – זה עוד תהליך שבו עוברים אתיופים כאשר מגדלים אותם להיות לבנים ופתאום המציאות טופחת על פניהם. כיצד תזהו אתיופים אלה? אם תמצאו שהם עושים שימוש במילים כמו "הם", כאשר הכוונה היא לאתיופים; אם הם שואלים אותך "איך קוראים ללחם שלכם (של האתיופים)"; "גטו אתיופי"; "הם לא מבינים", "הם לא רוצים" וכו'.

  לסיום, מעבר לביקורת על תפקודה של אפרת בציבור, שנשמעה גם בפייסבוק, במיוחד לאחר הראיון שנתנה לרפי רשף, חשבנו להבהיר עניין זה במיוחד לאור האחריות המסוימת שיש לנו לעובדה שהיא עובדת ב"אגודה" ובעיקר "ידיעותיה" ב"אנתרופולוגיה פרנג'ית".

  נ.ב
  מה שיותר מרתק הוא שהדברים שאפרת משתמשת בהם נכתבו בכלל בידי גברים מYES, והיא מגייסת אותם כאישה לטובת הפמניזם. בכך, היא לא שונה מכל אידאולוגיה פרנג'ת אחרת, שמגייסת את הכאב שלנו כדי להתכסות בו ולהרוויח ממנו. היינו מצפים מ"פמניסטית שחורה" להגיד דבר מה חדש, תובנה חדשה ולא להעתיק דברים שנכתבו בYES, ולהפוך את זה לטקסט שבעצמו "שובניזם נשי"- וכל זאת כדי לשרת את צרכיה שלה. בקיצור, פרדוקס רציני, שהוא דוגמה לתופעה רחבה בכלל ושל אתיופים בפרט, המחפשים לעצמם מקום ופרנסה בתוך עולם של מציאות בעייתית המתקיימת בין לבנים ושחורים. אבל איך אמרו חז"ל: אנחנו יצרנו את המפלצת.

  http://www.haaretz.co.il/gallery/mejunderet/1.1646340

  שימו לב לאפרת, ה-"מקרה חריג". גם על כך שההורים שלה "הצילו את האתיופים", חס וחלילה שהעליה לסודן נעשתה בכלל אחרת. בקיצור המצאת מסורת (אבל מה כאילו היא חושבת שאנחנו לא שומעים אותה ולא מכירים אותה או את משפחתה?). חשוב לציין זאת כי לא מעט אתיופים נופלים, במיוחד כאשר הם לא מבינים את מהותה של התקשורת החזירית, שבמקרים רבים היא פועלת לפי המסגרת שהיא בעצמה יוצרת למרואיינים "חריגים".

  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=859393

 51. רחל הגיב:

  ברגע שאתם מפרסמים פוסטים ובניהים הפוסט המבריק על האנתרופולוגיה הפארנג'ית הוא הופך לנחלת הכלל. הוא כבר לא שלכם. המשגתם מחשבה/רעיון ומעתה אנשים רשאים לציין, להשתמש מבלי לציין את המקור. זו לא עבודה אקדמית. אי אפשר מצד אחד לרצות ולפעול למען שינוי תודעתי וכשהוא מחלחל וקורה להאשים בגניבת רעיונות. וזה שאתם גברים שכותבים, למה זה נחוץ לנו לדעת ? חשוב לכם שנדע שאין נשים ב YES ? כי מה זה אומר ?
  ולגבי הביקורת הקונקרטית על הראיון, אני מסכימה שהראיון שאפרת נתנה מאוד בעייתי, בעיקר משום שהיא חוטאת בעצמה בדברים נגדם היא יוצאת.

 52. YES הגיב:

  יקירתי רחל,

  לנו יש רגישות לטקסטים מועתקים, במיוחד לכאלה שהועתקו באופן מעוות. אין לנו בעיה שיעשו שימוש ברעיונות שלנו באופן הולם: אתי, להגיד דברים בשם אומרם (לא קשור לאקדמיה, קשור לזכויות קניין רוחני!), באופן לא מעוות, למען הציבור ולא למען קידום אישי או אג'נדות פוליטיות. אנחנו כותבים ומחלקים את הרעיונות שלנו בזמננו הפרטי, ללא שמות, לא כדי להתפרסם, אלא עבור הציבור. הרעיונות וההמשגות שלנו חדרו, חודרים ויחדרו לכל המרחבים- מהרחוב ועד למסדרונות האקדמיה, ואנחנו שמחים על כך- מאוד מאוד! משום שזו המטרה שלנו- לשנות את השיח בהקשר האתיופי, לתרגם את רגשות השטח במילים במושגים, כפי שאנחנו מבינים. אך כאשר, כמו במקרה אפרת, הטקסטים שלנו משמשים באופן מעוות לקידום אישי וקידום אג'נדה פוליטית, אנחנו כועסים! במיוחד, כשאנו יודעים, שמי שכאב לו וכתב מדם ליבו היו חברי YES, במקרה זה, גם גברים. מה שעצוב עוד הוא, שעד שהזרקור הופנה לכיוון הנכון, היו כאלה שעסקו בניתוח אסתטי של התמונה המפורסמת ולא הבינו- מה לא בסדר בתמונה הזו, לעזאזל! זו חוצפה מאין כמותה, שא/נשים אלה מגייסים טקסט של גברים למען הפמיניזם המדומיין של עצמם. זה לא שאנחנו חושבים שהמגדיר של פמיניזם הוא האיבר הביולוגי אתו נולדת, אלא כועסים על המכלול של הטקסט שלה: העתקה, שימוש בכאב שלנו למטרות קידום אישי וקידום אג'נדה נלוזה: עאלק מג'דרות!

  לשאלתך, מהיכן לך הניחוש הפרוע שאין נשים ב-YES? מבחינתנו, זוהי שאלה רטורית, ניתן לנשות YES, להגיב על כך בטקסטים משלהן. חוץ מזה, YES מזמן לא אנשים, אלא רעיון שנמצא בכל המרחב- מהרחוב עד האקדמיה. כך ששאלה השנייה שלך אינה רלוונטית.

  לבסוף, טוב שאת מסכימה שיש בעיה עם זה שאפרת יוצאת נגד עצמה, גם אנחנו שמנו לב.

  ערב יפה, שיהיה לך.

 53. YES הגיב:

  "לרחל",
  הגבת בשם "מהלת", עכשיו בשם "רחל", ולפי היגיון זה אני חושב שהכינוי הבא שלך יהיה "מיכל". אדבר אליך בשפתך – גדפי, נפתלקי אינה. באחי ז'מירנה נאב בלעלחי כיינאחליף, דחר מנם זחגזקי יילן. עשנתקי הרמיו. גדפי, גדפי – אייתקוסקוסנה- אנדחר חיזנה קו – בסורו אינה בנקורקור נבל – נפלטקי אינה קו. גדפי – ערפי! דגמינה נאב אנדעששו כייסדוחי כמאמלקי.

 54. רחל הגיב:

  ל "יס" ,
  אתה יכול לכתוב לי בעברית, אנגלית או ערבית ואז אוכל להגיב לשורות האחרונות. קראתי את הדברים של מהלט ולפי ההגיון שלך, למהלט תשוקה לשמור על כבודן של הנשים, רחל כתבה את המילה נשים. בינגו – זה בטח אותה אישה. עשית פה חיתוך גאוני אה ? אל תבאס, תשאר בדיבור הקונקרטי.

  • YES הגיב:

   רחל יקרה,

   שמעת פעם על כתובת IP? תנסי, זה יעזור לך לכלכל את עצמך בשום שכל. חבל שאת עדיין ממשיכה להתחכם. אנחנו כמובן מבינים את הבלבול שאת מצויה בו.

   • רחל הגיב:

    יס, יקר,
    העיקר שאתה כותב ש-yes לא עוסק באנשים אלא ברעיונות הנמצאים במרחב, אבל ממש דחוף לך לדעת מי אני, עד כדי כך שאתה נעזר בכתובת מחשב.
    כל הכבוד לך!
    שבת שלום.

 55. YES הגיב:

  ליניב,
  כנראה יש לנו קצר בתקשורת. יש לך בכלל ת'מוטיבציה להבין? אם לא, אתה מוזמן לפנות לאספאו:

 56. פינגבאק: גזענות היא גזענות היא גזענות | Y.E.S

 57. בשמת אלוני הגיב:

  לא מאמינה לכם בגרוש, אתם רק מנסים לכער את היהדות

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s