אתיופיה – 20 שנה אחרי

אם תעצרו את הישראלי מן הרחוב ותשאלו אותו על אתיופיה, הוא מיד יעלה מספר הנחות שבהן עוצבה תודעתו  על אתיופיה: מדבר ורעב ויטיל גם את שאלת הגזע היהודי. אין להוציא מכלל אפשרות שהוא יאמר גם את מה שרבים מצניעים בפנים – "הם לא יהודים", יקבע בביטחון מלא. אם במקרה נפגשתם עם אתנופוב, בין אם הוא בעל עיניים תכולות או חומות, הוא גם יוסיף כי יהודי אתיופיה עלו בגלל רעב (יש לפחות היסטוריון אמריקאי אחד שמנגנן על זה) או בשל אופורטוניזם ושהם באמת בעיה. "בעיה גדולה", הוא יוסיף, בעיקר אם הוא איש אקדמיה. אם תפסתם במקרה את הישראלי בשעת כעסו, הוא גם יציע 50 ש"ח כדי להחזיר אתיופי לאתיופיה. טוב, זה לא מפתיע, מישראלים שחושבים שהם צאצאי יהודי וינה וברלין.

כפי שכבר כתבנו בעבר, אתיופיה, אחת הציוויליזציות העתיקות בעולם, נמצאת בשני העשורים האחרונים ברנסאנס – היא משחזרת את ימי תפארת אקסום (Axum). כיום, המהפכנים של שנות ה-70 הביאו את 'התהדסו', הרנסאנס, והם בשלבי הקמה של אסטלת ניצחון, אובליסק ענק, ושמו אבאי. הם עומדים לבנות סכר על נהר האבאי, סכר שיאגום כמות כפולה מאגם טאנה. באמצעותו יהיה ניתן לייצר חשמל שיספיק גם למדינות הנילוס. זו ההזדמנות של ישראל לקנות גם חשמל ואולי גם מים מאתיופיה, כן, זו שהישראלי המצוי חושב אותה למדבר.

בניית הסכר נעשתה בהסכם ובברכת מדינות הנילוס. רק מדינה אחת לא הסכימה – מצרים. אבל כעת, הם שוכנעו כי אתיופיה אכן לא תפגע באינטרסים שלה וכי הסכר הוא מצב של win win, לכל מדינות האזור, ההיפך, הוא יתרום להעברה סדירה של מים באפיק הנילוס ומצרים, לא תסבול גם משטפונות (אגב, מזה מתו בסודן הרבה יהודים). מסיבה זו גם הוקמה מצרים העתיקה.

זהו, אז זה המצב כעת באתיופיה – ישראלים מוזמנים לבקר שם, אבל בלי לעשות רעש.

תהדסו – סכר על האבאי, האובליסק של אתיופיה החדשה-ישנה

מודעות פרסומת

אודות YES

YES: YOUNG ETHIOPIAN STUDENTS was founded by 7 Ethiopian Israeli students who came to the conclusion that to think radically is the only way to make real social CHANGE and progress in our community. The aim of this group is to share knowledge and ideas in various fields; to be a platform and encouragement for critical thinking; to find ways to make Real integration - in a respectably and authentic way - to the Israeli society; to enable creativity; and to take initiatives instead of accepting being a marginalized group. We strongly believe that as our parents did, so can we make a real CHANGE for the generations to come. YES הוקמה על ידי 7 סטודנטים ישראלים ממוצא אתיופי, שהגיעו למסקנה כי חשיבה ביקורתית היא הדרך היחידה לשינוי וצמיחה חברתית. לקבוצה מספר מטרות: שיתוף ידע ורעיונות מתחומים שונים; להוות פלטפורמה לעידוד חשיבה ביקורתית; לחפש דרכים לאינטגרציה - בצורה מכבדת ואותנטית - לחברה בישראל; לאפשר יצירתיות בקרבנו; ויותר מכל, לקחת יוזמות במקום לקבל את השוליות כגזרה משמים. אנו מאמינים כי כשם שהורינו עשו, כך גם אנו נוכל לעשות שינוי אמיתי לטובת הדורות הבאים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה אתיופיה -תהדסו. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

21 תגובות על אתיופיה – 20 שנה אחרי

 1. ישראלית הגיב:

  איפה אתה חי??? הפסקה הראשונה מקוממת ומעצבנת ברמת ההקצנה שבה. לעיתים הכתבות כאן מוקצנות ברמה של זילזול במודעות ובאינטיליגנציה של הקורא…
  כן אני מודעת לבורות וגזענות בארץ אך לא כל הישראלים כאלה! אז בואו נשמור על פרופורציה.
  הייתי נהנת מהכתבה אם היא היתה מתחילה רק בפסקה השנייה שלה.
  אני קוראת קבועה שלכם ואשמח שתעלו את רמת הכתבות שלכם…

 2. YES הגיב:

  "ישראלית",

  איש לא הכריח אותך לקרוא אותנו. עכשיו את גם רוצה להגיד לנו כיצד לכתוב, ממש חוצפה. תקימי בלוג ותכתבי שם מה שבא לך.

 3. דפנה הגיב:

  כישראלית אני לא חשה אף אחד מהדברים שאתם מתארים בפסקה הראשונה.

  נהניתי ללמוד דברים חדשים שלא ידעתי על מצבה של אתיופיה כיום.

 4. YES הגיב:

  דפנה,

  אז אולי זה לא מייצג אותך, אנחנו שמחים על כך, לשם אנחנו חותרים. עם זאת, כאתיופי, דווקא את, דפנה, אם תצאי לרחוב שלך ותעשי בדיקה – את תגיעי קרוב למה שנובע מהפיסקה הראשונה. את יודעת מה, תשאלי מה הם חושבים על האוכל של האתיופים. בואי נראה מה יענו לך. אני כמעט בטוח שהם יאמרו שהאתיופים עושי םאת האנג'רה שלהם עם בירה. ואם תשאלי את "האנתרופולוג הממשלתי" חיים רוזן ופסאודו אתיופית, נעמי שמואל, בריטית שנשואה לאתיופי, ולכן חושבת שהיא מכירה אתיופים ומילאה את הספרות באוריינטליזם צרוף, כדי ללמד את בניה בני התערבות – הם יאמרו לך כי בבית אתיופי יהיו ארגזי בירות וכי הם נותנים לילדיהם לשתות – כי בתרבות האתיופית לשתות בירה נחשב "גברי". אגב, חפשי את המסמך העלוב הזה, הוא משנת 2007.

  בנוסף, אם תתקדמי עוד ותרצי לשאול למה גברים אתיופים רוצחים את נשותיהם (כאילו שרצח היא תופעה ייחודית לאתיופים) יאמרו לך שזה בגלל הילכות השחיטה של כוהני הדת שלהם – לצערנו, משרד הקליטה גנז את המחקר, שעלה כנראה הון תועפות למשלם המיסים. חפשי את "רצח נשים בקרב עולי אתיופיה" ותראי – יעשה לך טיט טיט ארבע חמש פעמים ופתאום בבום גדול (זה חלק מבדיחה). ועוד ועוד ועוד כהנה וכהנה כתבו והפיצו מומחינו עליהם השלום, והציבור בישראל שותה את זה בשקיקה, בנוסף לסיפורי טרזן שעליהם גדלו בילדות ואיצ'קדנה – וואיי כמה שמעתי זאת בשנות ה-80, אלוהים ישמור – הלכו לי הידים מהאגרופים שהכנסתי להם, למזלנו היה לנו 'וונציף' – אבני קלע, זו לא המצאה של האינתיפדה הפלסטינית.

 5. YES הגיב:

  מוקדש לעיתונאי גבי גבינו גבבה

 6. YES הגיב:

  נא להכיר, את הבליין – אחת הקבוצות העתיקות של אתיופיה. בתקופת ההגירה של שבטי החבאשאת – הם לקחו צעד אחד צפונה ולא נטמעו כמו שבטי האגאו, שהם אבותיהם.

 7. YES הגיב:

  שיעור מאלף בלאומיות, זהות והגדרה עצמית. עם זאת, מדהים שאיסיאס רואה את עצמו "תגריניה". מוזר, מגיל קטן חשבתי שזה שפה והנה מסתבר שזה שם של עם. אבל, המילים, חוצבי להבות.

 8. chicky00 הגיב:

  מעניין כתמיד

 9. YES הגיב:

  האגאו של גוג'אם, שאירופאים, יהודים ונוצרים, מכנים אותם פגאנים, כאילו יהדות זה לא פגאניות.

 10. YES הגיב:

  ועכשיו אגאו מהרמה המזרחית של אתיופיה – לאסטה, הראשונים להיטמע עם ממלכת אקסום. מרבית הגלמים שמכונים "מומחים", להבחין בין צפון ודרום הם לא מסוגלים, לא כל שכן להבחין בין אמהרית, תגריניה ואגאו של גוג'אם ואגאו של ווג ולאסטה. איייי איזה כבשים, ממש עזים תועות, אבל לארגן כנסים על ארץ שהם לא מכירים, בזה הם אלופים. זה הם עושים.

 11. YES הגיב:

  ונסיים באמהרה, מאזור גוג'ם, ארצו של בלאי זלקה.

 12. YES הגיב:

  נסיים בעצם עם האחים שלהם – תגריניה, ארצם של וולדה סלסה, יוהנס וראס אלולה אבא נגה.

 13. YES הגיב:

  ונסיים עם האחים של בני תגראי, מעבר לנהר המרב- היא ארתרה.

 14. YES הגיב:

  איפה ביביהו ואיפה מלס – וודי וולדימו מלס בליו זבן כמלס.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s